Co je to animace a co dělá animátor volného času?

Co je to animace a co dělá ANIMÁTOR volného času?

Bavil si se během dovolené s animátory volného času nebo ti kamarád vyprávěl jak strávil bezva léto jako animátor? Věříme, že tě tato oblíbená profese oslovila a že na našem webu si proto aby si tento job vyzkoušel. Rádi bychom ti proto práci animátora přiblížili.

Význam slova animace/animovat

Animace

Znamená aktivní využití volného času, jeho organizace a vykonávaní rozličných aktivit. Tyto aktivity vycházejí z naší přirozené potřeby oddechu a rozptýlení ve volném čase.

Animovat

Znamená rozveselovat, bavit, povzbuzovat.

Výraz "animace"

Má svoje kořeny v latinském jazyce, kde “anima” znamená duše a “animatus” oživení.

Kdo je animátor volného času resp. animátor v cestovním ruchu?

Co vlastně budeš jako animátor dělat? Je to jenom skvělá brigáda v zahraničí, hraní s dětmi, plážový volejbal či slunečné dni volna? Ne tak úplně. V první řadě, je práce animátora skutečnou PRACÍ v cestovním ruchu!

Hlavním úkolem animátora nebo animačního týmu je zpříjemnit a ozvláštnit pobyt hosta do takové míry, aby z něj odcházel plný nových zážitků, dojmů a zároveň dobře odpočinutý. Během dne animátor aktivně organizuje hostům jejich volný čas, kterého mají na dovolené více než dost. Využívá při tom širokou škálu animačních aktivit – sportovní, kulturní, dětské atd. Animátor je proto neustále v kontaktu s lidmi a je to jakýsi odborník na práci s nimi.

Typy animátorů v hotelích

Animátorky AnimationPoint Simča a Juls

Animační tým a jeho fungování

Je logické, že každý animátor nepracuje jen sám za sebe. V závislosti od velikosti hotelu jsou animátoři součástí různě velkého animačního týmu.

 • 3 – 5 animátorů – menší animační týmy v menších hotelech
 • 6 – 12 animátorů – střední týmy v středne velkých hotelech
 • 13 – 25 (klidně i více) animátorů ve velkých hotelech

Animační tým musí být bez ohledu na počet animátorů soudržný a působit jako jeden fungující celek. Každý v týmu má svůj přesně stanovený úkol jako např. práce s rusky mluvícími dětmi, plážový volejbal, aktivity pro teenagery, fitness sportovní aktivity, práce s mikrofonem a hudbou apod.

Jak již bylo napsáno, hlavou animačního týmu je šéfanimátor. Tuto osobu by měl každý animátor plně respektovat, protože se předpokládá, že má z celého týmu nejvíce zkušeností.

Animátorka Pavlína a její animační tým

Animační aktivity

Jak už z předcházejících řádků tušíte, každý animátor se orientuje na jinou oblast animace. Někdo je dobrý ve sportech, jiného zase baví práce s dětmi, další exceluje v tancích apod.

Hotelový host má během celého svého pobytu možnost volby, do kterých animačních aktivit se zapojí. Tyto aktivity můžeme zjednodušeně rozdělit například následovně:

Podle věku účastníků:

 • pro děti
 • pro teenagery
 • pro dospělé

Podle části dne, kdy se odehrávají:

 • denní animační aktivity
 • večerní animační aktivity

Podle zaměření animačních aktivit:

 • Pohybové animační aktivity
 • Oddychové animační aktivity
 • Kulturní animační aktivity
 • Dobrodružné nebo poznávací animační aktivity

Zkušenosti animátorů AnimationPoint

Zkušenost animátora Pavla

Zkušenost animátorky Kristýny

 

A jaké jsou další zkušenosti animátorů?

Zkušenosti animátorů