Co je to animace a co dělá animátor volného času?

Co je to animace a co dělá animátora volného času?

Bavil si se během dovolené s animátory volného času nebo ti kamarád vyprávěl jak strávil bezva léto jako animátor? Věříme, že tě tato oblíbená profese oslovila a že na našem webu si proto aby si tento job vyzkoušel. Rádi bychom ti proto práci animátora přiblížili.

Několik faktů na úvod

Animace

Znamená aktivní využití volného času, jeho organizace a vykonávaní rozličných aktivit. Tyto aktivity vycházejí z naši přirozené potřeby oddechu a rozptýlení ve volném čase.

Animovat

Znamená rozveselovat, bavit, povzbuzovat.

Výraz „animace“

Má svoje kořeny v latinském jazyce, kde „anima“ znamená duše a „animatus“ oživění.

A teď k věci

Co vlastně budeš jako animátor dělat? Je to jenom skvělá brigáda v zahraničí, hraní s dětmi, plážový volejbal či slunečné dni volna? Ne tak úplně. V první řadě, je práce animátora skutečnou PRACÍ v cestovním ruchu!

Kdo je teda animátor volného času resp. animátor v cestovním ruchu?

Hlavním úkolem animátora nebo animačního týmu je zpříjemnit a ozvláštnit pobyt hosta do takové míry, aby z něj odcházel plný nových zážitků, dojmů a zároveň dobře odpočinutý. Během dne animátor aktivně organizuje hostům jejich volný čas, kterého mají na dovolené více než dost. Využívá při tom širokou škálu animačních aktivit – sportovní, kulturní, dětské atd. Animátor je proto neustále v kontaktu s lidmi a je to jakýsi odborník na práci s nimi.

S jakými animátory se můžeme setkat?

Úkolem dětského animátora je kompletní organizace animačního programu pro děti. Tuto pozici zastávají ve většině případů zástupkyně něžného pohlaví. Dětský animátor organizuje program dětem ale i teenagerům.
Sportovní animátor je v první řadě organizátorem sportovních animačních aktivit. Nenucenou formou se snaží hosty do těchto činností zapojit, přičemž se následně stará o jejich hladký průběh. Typickými sporty, které se v letních prázdninových rezortech dělají, jsou plážový volejbal, vodní pólo, fotbal, šipky, cvičení ve vodě nebo aerobik.
Tento „typ“ animátora je určitě nejvíc žádaný. Allround animátor totiž zvládá všechny animační aktivity – dětské, sportovní, taneční, večerní show apod.
Taneční animátor nachází své uplatnění především při večerních tanečních animačních show. Přes den se věnuje buď klasickým animačním aktivitám, nebo má na starosti výuku tanců, která probíhá v rámci animačního programu.
V tomto případě se jedná o „animátora“, který má na starosti kontakt s ubytovanými hosty hotelu. Jeho obrovskou devizou jsou skvělé komunikační dovednosti a nadprůměrná jazyková vybavenost. Přes den se aktivně věnuje komunikaci s hosty, během které propaguje denní i večerní animační aktivity, povídá si o jejich spokojenosti s dovolenou nebo propaguje některé placené služby nabízené hotelem.
Každý animační tým má animátora, který je zodpovědný za hudbu a ozvučení. Animátor DJ připravuje hudbu nejen na denní aktivity ale především na večerní animační programy. V případě, že hotel má ještě vlastní prostory na diskotéku, nachází animátor DJ uplatnění i tam.
Jak už z názvu vyplývá, fitness animátor je specialista na různé druhy fitness aktivit. Tyto animátoři nebo animátorky nacházejí své uplatnění při animačních aktivitách jako aquagym, aerobic, zumba apod. V případě, že má hotel vlastní fitness centrum, jsou fitness animátoři přítomní i tam, aby hostům ukázali a poradili jak cvičit.
Choreograf resp. ve většině případů choreografka se společně se šéfanimátorem aktivně podílí na tvorbě večerního animačního programu. Jejím hlavním úkolem je připravit různé taneční choreografie k večerním animačním show a postupně tyto taneční kreace naučit i zbytek animačního týmu. Choreograf je jednoznačně nejlepším tanečníkem v animačním týmu a proto ve večerních programech častokrát ztvárňuje hlavní postavu.
Společně se šéfanimátorem dohlíží na průběh animačních aktivit, do kterých se častokrát aktivně zapojuje. Zpravidla se jedná o velice zkušeného animátora, který však ještě nedosáhl takové úrovně aby mohl být šéfem animačního týmu. Postupně však vedle svého šéfanimátora „roste“ a má obrovský předpoklad stát se v příštích sezónách hlavou animačního týmu.
Anebo „hlava animačního týmu“. Šéfanimátor koordinuje celý animační program, který v hotelu probíhá. Osobně je zodpovědný za bezproblémový průběh denních a večerních animačních aktivit. Správný šéfanimátor je zkušený „vůdce“ týmu, který perfektně ovládá několik cizích jazyků, má nadprůměrné organizační schopnosti a bravůrně zvládá všechny animační činnosti.

Fungování animačního týmu

Je logické, že každý animátor nepracuje jen sám za sebe. V závislosti od velikosti hotelu jsou animátoři součástí různě velkého animačního týmu. Menší hotely si někdy vystačí jen s 3 – 5 animátory, no na druhé straně stojí velké hotelové komplexy, kde počet členů animačního týmu klidně atakuje číslo 20. Animační tým musí být bez ohledu na počet animátorů soudržný a působit jako jeden fungující celek. Každý v týmu má svůj přesně stanovený úkol jako např. práce s rusky mluvícími dětmi, plážový volejbal, aktivity pro teenagery, fitness sportovní aktivity, práce s mikrofonem a hudbou apod.

Jak již bylo napsáno, hlavou animačního týmu je šéfanimátor. Tuto osobu by měl každý animátor plně respektovat, protože se předpokládá, že má z celého týmu nejvíce zkušeností.

Animační aktivity

Jak už z předcházejících řádků tušíte, každý animátor se orientuje na jinou oblast animace. Někdo je dobrý ve sportech, jiného zase baví práce s dětmi, další se vyžívá v tancích apod.

Úkolem animačního týmu je vytvářet, organizovat a dbát na bezproblémový průběh jednotlivých denních a večerních animačních aktivit. Hotelový host má během celého svého pobytu možnost volby, do kterých animačních aktivit se zapojí. Tyto aktivity můžeme zjednodušeně rozdělit do následujících skupin:

  • Dětské animační aktivity
  • Pohybové animační aktivity
  • Oddychové animační aktivity
  • Kulturní animační aktivity
  • Dobrodružné nebo poznávací animační aktivity

 

Co říkají na animátorství naši animátoři?

A co říkají ostatní animátoři, kteří již v zahraničí pracovali?

Zkušenosti animátorů