Co je to animace a co dělá animátor volného času?

Co je to animace a co dělá ANIMÁTOR volného času?

Bavil si se během dovolené s animátory volného času nebo ti kamarád vyprávěl jak strávil bezva léto jako animátor? Věříme, že tě tato oblíbená profese oslovila a že na našem webu si proto aby si tento job vyzkoušel. Rádi bychom ti proto práci animátora přiblížili.

Význam slova animace/animovat

Animace

Znamená aktivní využití volného času, jeho organizace a vykonávaní rozličných aktivit. Tyto aktivity vycházejí z naši přirozené potřeby oddechu a rozptýlení ve volném čase.

Animovat

Znamená rozveselovat, bavit, povzbuzovat.

Výraz "animace"

Má svoje kořeny v latinském jazyce, kde „anima“ znamená duše a „animatus“ oživění.

Kdo je animátor volného času resp. animátor v cestovním ruchu?

Co vlastně budeš jako animátor dělat? Je to jenom skvělá brigáda v zahraničí, hraní s dětmi, plážový volejbal či slunečné dni volna? Ne tak úplně. V první řadě, je práce animátora skutečnou PRACÍ v cestovním ruchu!

Hlavním úkolem animátora nebo animačního týmu je zpříjemnit a ozvláštnit pobyt hosta do takové míry, aby z něj odcházel plný nových zážitků, dojmů a zároveň dobře odpočinutý. Během dne animátor aktivně organizuje hostům jejich volný čas, kterého mají na dovolené více než dost. Využívá při tom širokou škálu animačních aktivit – sportovní, kulturní, dětské atd. Animátor je proto neustále v kontaktu s lidmi a je to jakýsi odborník na práci s nimi.

Typy animátorů v hotelech

Je zřejmé, že úkolem dětského animátora nebo ve většině případů animátorky, je organizace a dohled nad animačními aktivitami pro děti. Práce v miniklubu je určitě jednou z nejnáročnějších, když ne nejnáročnější, oblast animace. Pro mnohé hotelové resorty s cílovou skupinou „rodiny s dětmi“ je právě dětská animace alfou a omegou a jakousi konkurenční výhodou. Dětský animátor plní zároveň úkol učitele, rodiče nebo výchovného poradce, ale ve velice přátelské formě. Je nutné, aby měl velice kladný vztah k dětem a byl vyzbrojen obrovskou dávkou trpělivosti.

Sportovní animátor je v první řadě organizátorem sportovních animačních aktivit. Nenucenou formou se snaží hosty do těchto činností zapojit, přičemž se následně stará o jejich hladký průběh. Typickými sporty, které se v letních prázdninových rezortech dělají, jsou plážový volejbal, vodní volejbal, vodní pólo, fotbal, šipky, stolní tenis, basketbal a další.

Jak už z názvu vyplývá, fitness animátor je specialista na různé druhy fitness aktivit. Tyto animátoři nebo animátorky nacházejí své uplatnění při animačních aktivitách jako aquagym, aerobic, zumba apod. V případě, že má hotel vlastní fitness centrum, jsou fitness animátoři přítomní i tam, aby hostům ukázali a poradili, jak cvičit.

Tento „typ“ animátora je určitě nejvíc žádaný. Allround animátor totiž zvládá všechny animační aktivity – dětské, sportovní, taneční, večerní show apod. Šéfanimátor ho střídavě nasazuje ke všem typům animačních aktivit.

Každý animační tým má animátora, který je zodpovědný za hudbu a ozvučení. Animátor DJ připravuje hudbu nejen na denní aktivity, ale především na večerní animační programy. V případě, že hotel má ještě vlastní prostory na diskotéku, nachází animátor DJ uplatnění i tam.

Taneční animátor nachází své uplatnění především při večerních tanečních animačních show. Přes den se věnuje klasickým animačním aktivitám (sport, fitness, děti) a také může mít na starosti výuku tanců, která probíhá v rámci animačního programu. Taneční animátor musí ovládat více druhů tanců. Úrovní svých tanečních schopností se přibližuje k profesionálním tanečníkům. Taneční animátor často zastáva post choreografa animačního týmu. Choreograf resp. ve většině případů choreografka se společně se šéfanimátorem aktivně podílí na tvorbě večerního animačního programu. Jejím hlavním úkolem je připravit různé taneční choreografie k večerním animačním show a postupně tyto taneční kreace naučit i zbytek animačního týmu. Choreograf je jednoznačně nejlepším tanečníkem v animačním týmu a proto ve večerních programech častokrát ztvárňuje hlavní postavu

Šéfanimátor koordinuje celý animační program, který v hotelu probíhá. Osobně je zodpovědný za bezproblémový průběh denních a večerních animačních aktivit. Správný šéfanimátor je zkušený „vůdce“ týmu, který perfektně ovládá několik cizích jazyků, má nadprůměrné organizační schopnosti a bravůrně zvládá všechny animační činnosti. Ve větších hotelech má také svého asistenta.

Animátorky AnimationPoint Simča a Juls

Animační tým a jeho fungování

Je logické, že každý animátor nepracuje jen sám za sebe. V závislosti od velikosti hotelu jsou animátoři součástí různě velkého animačního týmu.

 • 3 – 5 animátorů – menší animační týmy v menších hotelech
 • 6 – 12 animátorů – střední týmy v středne velkých hotelech
 • 13 – 25 (klidně i více) animátorů ve velkých hotelech

Animační tým musí být bez ohledu na počet animátorů soudržný a působit jako jeden fungující celek. Každý v týmu má svůj přesně stanovený úkol jako např. práce s rusky mluvícími dětmi, plážový volejbal, aktivity pro teenagery, fitness sportovní aktivity, práce s mikrofonem a hudbou apod.

Jak již bylo napsáno, hlavou animačního týmu je šéfanimátor. Tuto osobu by měl každý animátor plně respektovat, protože se předpokládá, že má z celého týmu nejvíce zkušeností.

Animátorka Pavlína a její animační tým

Animační aktivity

Jak už z předcházejících řádků tušíte, každý animátor se orientuje na jinou oblast animace. Někdo je dobrý ve sportech, jiného zase baví práce s dětmi, další exceluje v tancích apod.

Hotelový host má během celého svého pobytu možnost volby, do kterých animačních aktivit se zapojí. Tyto aktivity můžeme zjednodušeně rozdělit například následovně:

Podle věku účastníků:

 • pro děti
 • pro teenagery
 • pro dospělé

Podle části dne, kdy se odehrávají:

 • denní animační aktivity
 • večerní animační aktivity

Podle zaměření animačních aktivit:

 • Pohybové animační aktivity
 • Oddychové animační aktivity
 • Kulturní animační aktivity
 • Dobrodružné nebo poznávací animační aktivity

Zkušenosti animátorů AnimationPoint

Zkušenost animátora Pavla

Zkušenost animátorky Kristýny

 

A jaké jsou další zkušenosti animátorů?

Zkušenosti animátorů