Jaký je výdělek animátora?

Jaký je výdělek animátora?

On 28 října, 2015, Posted by , In O práci animátora,Rady uchazečům, With No Comments

Kolik si jako animátoři vyděláte?

Ať už přemýšlíš nad letní brigádou nebo dlouhodobější prací v zahraničí, otázka peněz je často na prvním místě. Počítáš, kolik si v zahraničí vyděláš, jaké množství peněz musíš na úvod investovat a přemýšlíš, do jaké míry se ti to vyplatí. To, že výše mzdy by neměla být hlavním motivátorem k práci je otřepané klišé, ale dovolíme si tvrdit, že práce animátora je dokonalým příkladem toho, jak tohle klišé ve skutečnosti funguje.

Přemýšlíte, kalkulujete

Určitě to znáš. Chtěl bys vycestovat do zahraničí, užít si tam letní sezonu, mít fajn práci a samozřejmě si něco vydělat. Au-pair ve Velké Británii, plavčík v USA, pokojská ve Španělsku, animátor v Řecku a takto bychom mohli pokračovat. Ano, vše má své pro a proti a každá pozice je specifická. Ptáš se jaký budeš mít plat, kde budeš spát, jestli se potřebuješ pojistit a kolik utratíš za stravu? Pojďme se podívat, jak je na tom takový animátor.

Fakta

Jako animátor nováček, který nemá za sebou žádnou zahraniční zkušenost, dostaneš přibližně 500 € – 550 € (12 500 Kč – 13 750 Kč) čistého měsíčně. Kromě toho budeš mít zajištěné ubytování a stravování, a to buď v hotelovém areálu nebo v jeho blízkosti. Zaměstnavatel za tebe bude platit zdravotní pojištění pro případ, že by se ti něco stalo. Do destinace se dostaneš ve velké většině případů letecky. Letenku ti částečně nebo v plné výši proplatí zaměstnavatel. Suma sumárum, dostaneš svou mzdu, máš zajištěné stravování, ubytování, pojištění a na letenku dostaneš příspěvek ve výši 150 € – 500 € (v závislosti na konkrétní pracovní nabídce). To zní fajn, ne?

Animační aktivity pro děti

I tady funguje kariérní růst

Animátorství není sice úplně běžná profese, ale i přesto se jí týká u nás tolik oblíbený pojem „kariérní růst“. Ve světě animace je možné v průběhu několika sezón vyrůst z běžného animátora až na šéfanimátora! Postupným nabíráním zkušeností se z animátorů nováčků stávají animátoři zodpovědní za jednotlivé oblasti hotelové animace. V praxi se setkáváme se šéfem sportovních animátorů resp. aktivit, šéfem (ve většině případů však se šéfkou) miniklubu nebo animátorem zodpovědným za večerní programy. Ve větších animačních týmech má šéfanimátor i svého asistenta, který samotnému šéfovi pomáhá a zastupuje ho v době jeho nepřítomnosti. Na vrcholu ledovce pak stojí šéfanimátor. Více zodpovědnosti a větší nároky na práci jdou ruku v ruce s vyšším platem. Už během své druhé sezony dostává animátor o 10 – 20% vyšší plat. A co takový šéfanimátor? Jeho plat může klidně dosáhnout i 4-ciferných hodnot, samozřejmě myslíme v Eurech.

Animátorem pro peníze? To ne!

9 z 10 animátorů ti po první sezoně řekne, že tato práce se nedá dělat pro peníze. Ano, zní to zvláštně, ale je to tak. V tomto případě jsou mnohem většími odměnami úsměvy dětí v miniklubu, poděkování od jejich rodičů, potlesk po dlouho připravovaném večerním programu, plný bazén během vašeho aquagymu nebo top recenze s vaším jménem na portálu TripAdvisor. Ten, kdo animátorství nikdy nevyzkoušel, neuvěří.

Aquazumba
Za co vlastně utratíš peníze?

To určitě závisí na tobě. Jsou animátoři, kteří utrácejí vážně jen za nezbytné věci – základní drogerie nebo jídlo v průběhu day off. Na druhé straně, určitě se najdou animátoři, kteří si léto náležitě užívají a domů se vrátí téměř s nulou. Pravidelné párty, půjčení auta, drinky a výlety během day off. My ti doporučujeme užít si léto, ale na druhé straně myslet i na svou peněženku. Reálné náklady pro animátora jsou opravdu jen v podobě základní kosmetiky (předpokládáme, že si nebudeš z domu vozit litr šamponu a 15 ks opalovacího krému), výletů v průběhu volného dne, nočních „útoků“ na bary a kluby v okolí hotelu nebo konzumace drobného jídla mimo hotelového komplexu. Bonusem je, že poslední výplata a peníze za letenku dorazí až když jsi doma. To znamená,  že si přece jen něco ušetříš 🙂

Opačný úhel pohledu

OK, máš zajištěn slušný plat, stravování, ubytování, letenku a pojištění. Pracuješ v hezkém hotelu u moře, jsi členem animačního týmu složeného z mladých lidí různých národností, poznáváš cizí krajinu a kulturu, učíš se nový jazyk atd. Práce animátora je skvělá, ale to už víš. Na druhé straně se připrav na to, že zvláště v úvodu animační sezony, budeš na nohou vážně celý den. Kromě denního a večerního animačního programu bude potřeba na úvod sezony všechno připravit. Příprava večerních show zabere určitě nejvíce času. Výjimkou nejsou nácviky přes polední pauzu nebo v noci.

Dalším specifikem práce animátora je rozdělení platu na 2 části. Co to znamená? Někteří z našich partnerů vyplácejí svým animátorům měsíčně 80 – 90% platu (při mzdě 500 € dostaneš měsíčně 400 – 450 €). Samozřejmě, že i zbývající část peněz ti právem patří. Je tu jedno ALE. Animátor musí dodržet podmínky kontraktu. V praxi to znamená, že se na práci animátora uprostřed sezóny nevykašleš a sezónu úspěšně dokončíš. Často se totiž stává, že animátor se v průběhu léta sebere a odcestuje domů. Důvody jsou různé. Chybí ti rodina nebo přítel, zamiluješ se do místního barmana, který chce, abyste společně odešli, nezvládáš náročnější úvod sezóny apod. V případě, že svůj animační tým opustíš, je potřeba tě rychle nahradit. To pro vašeho zaměstnavatele a hotel samozřejmě znamená další náklady navíc. A tušíš správně, právě tato tvého část platu slouží k pokrytí těchto nečekaných nákladů. Dává to smysl, že? Nemusíš se ale bát, sezónu úspěšně dokončí cca 90% našich animátorů.

Podívej se také na rozhovor s animátorkou Terezou. Co myslíš, potvrdí nám, že peníze u animátorství nehrají velkou roli? Mezitím mrkni na náš předešlý blogový příspěvek, ve kterém svou první sezónu popisuje animátorka Erika.

Chci vyrazit za animátorstvím a prožít skvělé LÉTO 2020!

Registrace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *