7 důvodů proč se stát ANIMÁTOREM

7 důvodů proč se stát ANIMÁTOREM

On 6 ledna, 2016, Posted by , In O práci animátora,Rady uchazečům, With 2 komentáře

1. Konečně se osamostatníš

Příjezdem do destinace končí “Mama Hotel”.

Pro ty z vás, kteří ještě bydlí s rodiči, je tento bod asi nejdůležitější. Zpětně si to určitě uvědomíte a možná se budete divit, jak jste to celé zvládli. Animátorství má ale jednu výhodu – máte zabezpečené stravování a ubytování. Takže o problém méně.

Na všechno ostatní jste ale sami. Rodina, přátelé a známí jsou stovky kilometrů daleko. Najednou si musíš pomoct sám nebo se spolehnout na nové kámoše. Zabezpečit si čisté věci, zabít pavouka, kterého máš v pokoji, řešit konflikty s kolegy nebo namazat si spálená záda. Všechno je na tvých ramenech. Na druhé straně si vyděláš slušné peníze, které budou po sezoně jen a jen tvoje.

2. Cizí jazyk

Ano, učit se 8 let gramatiku, správné časování, skloňování a 10 druhů časů má určitě své kouzlo. No vylézt potom ze školy a nebýt schopen v angličtině, němčině nebo ruštině komunikovat… to už nezní tak kouzelné.

Co může být lepší jak vycestovat za hranice České republiky a začít konečně komunikovat?

Jako animátoři budete komunikovat neustále! S kolegy v animačním týmu, s jinými zaměstnanci hotelu, s hosty nebo s majitelem baru, který bude naproti vašemu hotelu, a kde si budete pravidelně po skončení programu vychutnávat pivko nebo drink 🙂

Angličtina je základ!

Pokud máte alespoň základy jiného jazyka, nemějte strach ho začít aktivně používat. Aktivně v hotelu vyhledávejte německou klientelu a mluvte s nimi německy. V učení jazyků vás to posune o hooodně velký kus dál. Snažte se od místních pochytit základní fráze jako ahoj, jak se máš, kolik stojí velké pivo apod. Po sezoně budete sami překvapeni, jak se zlepšili vaše komunikační dovednosti, a jak hravě dokážete konverzovat v cizím jazyce.

3. Získáš novou rodinu

Představ si, že s někým budeš prakticky 24 hodin denně, 6 nebo 7 dní v týdnu. Vždyť tolik času netrávíš ani s rodiči, sourozenci nebo kámošema. Se svým animačním týmem budeš ale neustále. Budeš se probouzet v jedné místnosti s kolegou nebo kolegyní, společně budete jíst, nacvičovat večerní programy, pořádat pro hosty soutěže a věř nebo ne, přes den volna vyrazíte spolu na pláž!

Vše nebude ale vždy růžové a bezproblémové.

Přijdou menší, časem určitě i větší konflikty a v průběhu sezony se nevyhneš ponorkové nemoci. S animačním týmem strávíš několik měsíců a proto je více než žádané mít s každým dobré osobní vztahy. Bude to náročné, nejtvrdším oříškem bude rozdílnost kultur. Není jednoduché porozumět italské nátuře nebo adaptovat se na německý perfekcionismus. Postupně si k sobě chtěně nebo nechtěně najdete cestu a pochopíte, že se jeden na druhého dokážete spolehnout. Tvůj animační tým (nebo alespoň jeho část) se stane tvojí druhou rodinou.

A když přijde konec sezóny, společně budete vymýšlet místo a datum, kde budete organizovat váš první „reunion“. A pak další a další …

4. V práci se nebudeš nudit

Nuda? Příliš mnoho volného času? Takové pojmy animátor nezná.

Práce animátora je jeden velký kolotoč, ze kterého se vám zatočí hlava. Den animátora začíná ráno a mnohdy končí pozdě v noci. Jedna aktivita střídá druhou, následuje přestávka na oběd, meeting s animačním týmem, nácvik večerního programu, další aktivity, minidisco a do toho neustálá komunikace s hosty. Mrkněte jak vypadá typický den animátora a posuďte sami – nuda to rozhodně není.

5. Budeš řešit jen „pseudoproblémy“

Málo lidí na plážovém volejbalu, pozdní příchod na meeting s animačním týmem, chybný krok ve večerním tanečním programu, chybějící voda v miniklubu nebo stížnost opilého hosta, kterému jsi nedovolil hrát šipky.

Tak to jsou problémy animátora.

V tom momentě jsou to však problémy s velkým P, které ti dokážou pěkně znepříjemnit život, a to hlavně poté, co na tebe šéfanimátor řve tak, že máš chuť se sbalit a odejít. V průběhu sezony se postupně naučíš povznášet se nad tyto nepříjemnosti a pochopíš, že nemá smysl řešit banality.

Animátorství je dost specifická práce a platí zde určitá pravidla, která jsou do značné míry závislé na osobnosti šéfanimátora a managementu hotelového komplexu. Čím dřív si je všechny osvojíš, tím méně problémů budeš muset v sezoně řešit.

Vtipné okamžiky přijdou ale po sezoně, po návratu domů do České republiky. Najednou si musíš platit za jídlo, uhradit nájem za kolej nebo byt, zaplatit telefon, být včas ve škole nebo v práci; ve zkratce – řešit problémy reálného světa. Při pomyšlení na to, že jak tě šéfanimátor seřval, protože jsi na aquagymu měli pouhých 7 lidí se jen pousměješ 🙂

6. Koooooooopec nových lidí

Chtěl bych poznávat nové lidi. To je častá odpověď na otázku – proč chceš pracovat jako animátor? Ano, jsi na správné adrese!

Animátor v průběhu sezony pozná tolik nových lidí, že  to není ani možné. Animační tým, hotelový personál, místní obyvatelé ale především mraky hostů. Získáš obrovské množství nových kontaktů, které se ti v budoucnu můžou hodit. Váš Facebook a Instagram pod náporem žádostí o přátelství zkolabuje 🙂

Má to ale jednu velkou výhodu.

Známých a kamarádů si najdete v různých koutech Evropy někdy i světa. V okamžiku, kdy budete chtít vyběhnout na výlet mimo naše hranice, budete mít kde přespat a průvodce v cizím městě nahradí váš letní spokojený host.

7. Posuneš své možnosti

Nejsi dobrý tanečník? Do mikrofonu promluvíš jen s podlomenými koleny? S dětmi nevydržíš více než 10 minut? Nevíš ani jak si vyprat ponožky? 🙂

Animátorství tě od základu změní. 

Určitě se ti ani nezdálo, že ti někdy bude tleskat 300 lidí za tvé vystoupení v tanečním muzikálu Pomáda, a to hlavně pak, když si měl na castingu problém s jednoduchým klubovým tancem. Odprezentovat do mikrofonu animační aktivitu v 4 jazycích? Žádný problém! Zaskočit za nemocnou kolegyni v miniklubu? To zvládneš také! Práce animátora posune tvé limity, posílí tvé sebevědomí a ty se budeš cítit jako v říší snů.

Chci vyrazit za animátorstvím a prožít skvělé LÉTO 2020!

Registrace

2 komentáře so far:

 1. Richard napsal:

  Od koľkých rokov môžem byť animatorom? A je problém že som slovenska? 🙂

  • Viktor napsal:

   Dobrý deň Richard,

   určite nie je problém, že ste zo Slovenska, no naše výberové castingy organizujeme len v Prahe.

   Čo sa týka veku, v momente vycesetovania do zahraničia musíte mať 18 rokov.

   Viktor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *